Klub web.cz  – profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Ceník a objednávka na klubweb.cz | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

Sledge hokej

O sledge hokeji

Sledge hokej znamená v doslovném překladu sáňkový hokej. Hraje se na sáňkách, které mají zespodu místo skluznic nože. Hráči se odrážejí dvěma hokejkami. Ty jsou z jedné strany zakončeny bodcem a z druhé strany čepelí. Sledge hokej hrají hokejisté a tělesným postižením, ale není to podmínkou. Podle pravidel České sledge hokejové ligy může být v týmu do jednoho zápasu nominováno až 5 nepostižených hráčů, při utkání na ledě v jednu chvíli pouze dva. Hráči bez handicapu jsou označeni viditelnými proužky na přilbách. Sledge hokej vznikl v České republice teprve v roce 1999 ve Zlíně. V současnosti u nás existuje osm týmů. Na paralympiádu se tento sport dostal v roce 1994 a ihned se stal jedním z nejatraktivnějších.


Historie sledge hokeje

Sledge hokej je přímým potomkem ledního hokeje. Kořeny sledge hokeje můžeme najít ve švédském Stockholmu, kde počátkem 60. let chtěla skupina Švédů z rehabilitačního centra pokračovat ve hraní hokeje i přes své tělesné postižení. Rozhodli se sestavit speciální sáně „sledge“, které byly vyrobeny z kovového rámu připevněného na nožích z bruslí. Jako hokejky používali kulaté palice s řidítky jízdních kol. A tak bylo jezero jižně od Stockholmu svědkem prvopočátků hry, která na paralympiádě v Salt Lake City 2002 přilákala do ochozů stadionu na tisíce fanoušků a dostala prostor i v živém televizním vysílání.


Sledge vybavení:

Výstroj hráčů sledge hokeje sestává ze standardní výstroje hráčů ledního hokeje s tím, že hráči mají povinnost používat chránič hrdla a obličejové masky. Výstroj hráčů se nejvíce odlišuje u bruslí (hráči hrají na speciálních saních „sledge") a hokejek (slouží k vlastní hře a také k pohybu po ledové ploše).

Hokejky:

Hráč má dvě hokejky o délce max. 100 cm. Na konci každé z hokejek jsou kovové hroty, jimiž se odráží (bodá do ledu).


Co to obnáší?

Sledge hokej je kontaktní sport hrající se na ledě, ale určitě nejedná o sport nebezpečný. Je to nejrychlejší a jeden z nejrychleji se rozvíjejících paralympijských sportů a dovolujeme si říct i nejpohlednější. Sledge hokej je vhodný pro hráče, kteří mají v pořádku horní pohybový aparát a zvládají držet rovnováhu.

Utkání
Muži | sobota 19.10.2019, 13:30
3. kolo
1:2
Sparta - Karlovy Vary
 
Muži | Neděle 15.12.2019
10. kolo
1:2
Sparta - Studénka
 
Muži | Sobota 04.01.2020
11. kolo
3:4
Olomouc - Sparta
 
Muži | Neděle 05.01.2020
12. kolo
2:1
Pardubice - Sparta
 
 
RSS