Klubweb.cz - profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Ceník a objednávka na www.klubweb.cz | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

Sledge hokej

O sledge hokeji

Sledge hokej znamená v doslovném překladu sáňkový hokej. Hraje se na sáňkách, které mají zespodu místo skluznic nože. Hráči se odrážejí dvěma hokejkami. Ty jsou z jedné strany zakončeny bodcem a z druhé strany čepelí. Sledge hokej hrají hokejisté a tělesným postižením, ale není to podmínkou. Podle pravidel České sledge hokejové ligy může být v týmu do jednoho zápasu nominováno až 5 nepostižených hráčů, při utkání na ledě v jednu chvíli pouze dva. Hráči bez handicapu jsou označeni viditelnými proužky na přilbách. Sledge hokej vznikl v České republice teprve v roce 1999 ve Zlíně. V současnosti u nás existuje osm týmů. Na paralympiádu se tento sport dostal v roce 1994 a ihned se stal jedním z nejatraktivnějších.


Historie sledge hokeje

Sledge hokej je přímým potomkem ledního hokeje. Kořeny sledge hokeje můžeme najít ve švédském Stockholmu, kde počátkem 60. let chtěla skupina Švédů z rehabilitačního centra pokračovat ve hraní hokeje i přes své tělesné postižení. Rozhodli se sestavit speciální sáně „sledge“, které byly vyrobeny z kovového rámu připevněného na nožích z bruslí. Jako hokejky používali kulaté palice s řidítky jízdních kol. A tak bylo jezero jižně od Stockholmu svědkem prvopočátků hry, která na paralympiádě v Salt Lake City 2002 přilákala do ochozů stadionu na tisíce fanoušků a dostala prostor i v živém televizním vysílání.


Sledge vybavení:

Výstroj hráčů sledge hokeje sestává ze standardní výstroje hráčů ledního hokeje s tím, že hráči mají povinnost používat chránič hrdla a obličejové masky. Výstroj hráčů se nejvíce odlišuje u bruslí (hráči hrají na speciálních saních „sledge") a hokejek (slouží k vlastní hře a také k pohybu po ledové ploše).

Hokejky:

Hráč má dvě hokejky o délce max. 100 cm. Na konci každé z hokejek jsou kovové hroty, jimiž se odráží (bodá do ledu).


Co to obnáší?

Sledge hokej je kontaktní sport hrající se na ledě, ale určitě nejedná o sport nebezpečný. Je to nejrychlejší a jeden z nejrychleji se rozvíjejících paralympijských sportů a dovolujeme si říct i nejpohlednější. Sledge hokej je vhodný pro hráče, kteří mají v pořádku horní pohybový aparát a zvládají držet rovnováhu.

Aktuální články
Hororový víkend Sparty, osm gólů jí po Zlínu dala i Studénka

Horor. Co nikdy za čtrnáct let existence sledge hokejisté Sparty nezažili, se jim stalo tento víkend rovnou dvakrát. Osm gólů po včerejším...

 
Sparta má za sebou nejčernější den své historie, Zlínu podlehla rekordních 0:8

Nikdy. Prostě nikdy. Toto zažili sledge hokejisté Sparty poprvé. Byl to pro Pražany nejčernější den v jejich čtrnáctileté historii, na...

 
Do Prahy míří Zlín a Studénka. Porazí Pražané mistra i napodruhé?

Na led pražské Sparty míří v rámci 9. a 10. kola České para hokejové Zlín a Studénka. Pražany čekají těžké zápasy, jak říká...

 
Pražané jsou o víkendu bez bodu, nezvládli ani odvetu v Pardubicích
 
Sparta v prvním duelu podlehla doma Pardubicím
 
Spartu čeká dvojzápas s vicemistrovskými Pardubicemi. Potvrdí Pražané formu?
 
Sparta vyhrála v Litvínově a bodově se dotáhla na vedoucí Zlín!
 
Sparta natáhla bodovou šňůru, ve Varech urvala tři body!
 
Sparta hraje opět venku, zajíždí do Varů a Litvínova
 
Sparta bodovala i se Studénkou, prohrála až v nájezdech
 
Utkání
Muži | Sobota 08.12.2018, 16:15
9. kolo
0:8
Sparta - Zlín
 
Muži | Neděle 09.12.2018, 11:15
10. kolo
1:8
Sparta - Studénka
 
Muži | Sobota 05.01.2019
11. kolo
VS.
Olomouc - Sparta
 
Muži | Sobota 02.02.2019
13. kolo
VS.
Sparta - Karlovy Vary
 
 
HC Sparta Praha sledge hokej - kontakt: Jakub Kudláč - kudlacmedia@seznam.cz RSS